Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.
Insta place

Миколаївський собор у Ніжині

Миколаївський собор в центрі Ніжина є найстарішою мурованою пам’яткою такого типу на Лівобережжі та найдавнішою кам’яною будівлею, що збереглася в місті.
Подобається
Поїхали!
Додати до подорожі

Миколаївський собор у Ніжині

Миколаївський собор в центрі Ніжина є найстарішою мурованою пам’яткою такого типу на Лівобережжі та найдавнішою кам’яною будівлею, що збереглася в місті.

Час побудови собору довго не могли визначити, і після тривалих досліджень науковці прийшли до висновку, що будівництво храму тривало в 1655–1658 роках за сприяння ніжинських полковників Золотаренків. Автор проєкту, на жаль, досі невідомий.

Миколаївський собор став одним із перших зразків козацького бароко на Лівобережжі. Можливо, навіть найпершим. За його подобою потім будували низку церков у різних містах. Зовнішні стіни храму мають унікальний декор, що втілює особливості чернігівської, київської та російської архітектурної школи середини 17 століття. Ансамбль собору добудовувся ще в наступні 200 років і включав теплу церкву Св. Варвари, шпиталь та школу (вони згоріли під час пожежі наприкінці 18 століття), теплу церкву Іоана Предтечі (нині міський Будинок культури), двоярусну дзвіницю та капличку (зруйновані в 1930-х роках), церковні торгові ряди.

У 1734 році в храмі встановили шестиярусний іконостас, який вважався одним із кращих в Україні.

Миколаївський собор був полковим храмом Ніжинського козацького полку. Поряд проходили збори, свята, зачитувалися гетьманські та царські постанови. Собор пережив багато пожеж і перебудов, у результаті яких не збереглися настінні розписи, зовнішній декор, автентичні форми вікон, порталів і бань. У 20–30-х роках 20 століття храм використовували як склад. На початку 90-х після довгих намагань його нарешті відновили. Зараз Миколаївський собор переданий УПЦ МП та визнаний архітектурною пам’яткою національного значення.

Детальніше
Сховати
Оцінки Відгуки 5

Чернігівська область, вулиця Батюка, 16, Ніжин

51.04822354475034 | 31.887018162804942

Щоденно з 8:00 до 13:00

(046) 312 27 46

Сайт

Локація на Google

Відгуки 5

Viktoria V

29.06.2021
Одна з обов'язкових для відвідання точок у Ніжині. Багата історія та архітектура. Звідси зручно пройтись до місця колишнього магістрату і так званого Грецького кварталу
Інформація взята з google.com

Denys Glushko

10.03.2021
Справді історичне місце. Саме тут у свій час вінчався Богдан Хмельницький, а пізніше гетьман Іван Брюховецький складав присягу. Це місце подій історичного роману Чорна рада. Всередині розумієш наскільки це легендарний собор. Якщо ви в Ніжині, його точно варто відвідати. Хоча його багаторазово перебудовували, проте він зберігся у хорошому стані. Цей собор є яскравим прикладом козацького (українського) бароко
Інформація взята з google.com

Artem Kravchenko

25.01.2021
Миколаївський собор гарний і дуже цікавий ❤️????????
Інформація взята з google.com

Juliet Sharapa

28.06.2020
Є де припаркуватись, служба почалась о 9.00. Гарно співає хор. Проповіді Владики Клімента Ніжинського суттєві.
Інформація взята з google.com

Игорь Алфьоров

31.10.2019
Миколаївський собор - головний храм Ніжина, один з перших зразків архітектури українського бароко. Собор побудований в 1658-68 рр. козаками Ніжинського полку на кошти полковників Івана та Василя Золотаренка на місці старого дерев'яного храму. Повторює в камені класичні прийоми українського дерев'яного зодчества. Характерна особливість архітектури п'ятикупольного храму - "всефасадність", тобто він однаково виглядає з усіх боків. Усередині заслуговує на увагу різьблений іконостас. У 1663 р Миколаївський собор в Ніжині став центром драматичних подій, пов'язаний з "Чорною радою" - тут був обраний гетьманом Лівобережної України кошовий отаман Запорізької Січі І. Брюховецького, що прийнято вважати початком Руїни - розпаду гетьманської держави. Згідно з місцевою легендою, в цьому ж храмі (ще дерев'яному) гетьман Б.Хмельницький вінчався з сестрою ніжинських полковників А. Золотаренко, проте насправді їх весілля відбулося в Корсуні. У 1990 р Миколаївський собор був відреставрований і повернутий віруючим. Входила в комплекс тепла церква Іонанна Предтечі (1842 р) перебудована в Будинок культури (вул. Батюка, 16). У сквері встановлено пам'ятники Б. Хмельницькому і М. Заньковецької.
Інформація взята з google.com

Що подивитись

Церкви, костели, монастирі

Всіхсвятська церква

вулиця Гребінки, 31, Ніжин

Церкви, костели, монастирі

Благовіщенський чоловічий монастир

вул. Степана Яворського, 2, Ніжин

Пам'ятки будівництва і архітектури

Ніжинський державний університет

вулиця Графська, 2, Ніжин

Пам'ятки будівництва і архітектури

Носівська селекційно-дослідна станція

вул. Миру, 1, с. Дослідне, Носівський район

Пам'ятки будівництва і архітектури

Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут»

с. Пам'ятне

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.