Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.
Insta place

Літературно-меморіальний музей Івана Котляревського

В одному з мальовничих куточків Полтави, на колишньому Келінському, а нині Першотравнему проспекті у старовинному будинку, що, за переказами, належав відомому поету Василю Капністу, розташований Полтавський літературно-меморіальний музей І.П. Котляревського, відкритий у вересні 1952 р.
Подобається
Поїхали!
Додати до подорожі

Літературно-меморіальний музей Івана Котляревського

В одному з мальовничих куточків Полтави, на колишньому Келінському, а нині Першотравнему проспекті у старовинному будинку, що, за переказами, належав відомому поету Василю Капністу, розташований Полтавський літературно-меморіальний музей І.П. Котляревського, відкритий у вересні 1952 р.

Майже півстоліття він гостинно зустрічає відвідувачів — шанувальників творчості Івана Котляревського з багатьох куточків світу, адже слава поета невмируща, а внесок його в розвиток української літератури неоціненний.

Саме І.П. Котляревський безсмертною "Енеїдою" поклав початок новій українській літературі, вивів її на європейські стежки розвитку, за що справедливо з легкої руки Тараса Шевченка величаємо його батьком української літератури. Експозиція розмістилася у 6 залах. Музей має понад 5 тис. експонатів (є унікальні). Тут зберігаються рукописний архів, переданий музею Петербург, бібліотекою ім. Салтикова-Щедріна (надійшов туди у 1856 р. від вдови першого біографа поета — С. П. Стебліна — Камінського), особисті речі, зібрання публікацій творів письменника та монографій про нього, твори мистецтва, присвячені І. П. Котляревському, предмети побуту та етнографії, рідкісні видання кінця 18 — початку 19 ст. У 4 залах зібрані матеріали, що висвітлюють життєвий і творчий шляхКотляревського, інші 2 — розповідають про вшанування пам'яті поета. Документи, картини (В. Бакало, А. Сербутовського, Г. Мегмедова, В. Сахненка, Б. Щербини та ін.), малюнки, речові матеріали відображають його дитячі та юнацькі роки, участь у російсько-турецькій війні 1806—12, у Вітчизн. війні 1812 (про формування ним 5 козацького кінного полку у с. Горошині). Висвітлена службова діяльність Івана Петровича, його зв'язки з прогресивними, діячами свого часу. Окремий зал присвячено історії створення і публікації поеми “Енеїда”. Перше видання поеми було здійснене у 1798 без відома автора на кошти конотопського поміщика М. Й. Парпури, друге видання 1808 експонується з особистої бібліотеки Івана Петровича. У експозиції знаходяться ілюстрації до твору, виконані українськими художниками П. Мартиновичем (1874), В. Корнієнком (1903), І. Їжакевичем, А. Базилевичем Матеріали третього залу розповідають про театральну і драматургічну діяльність Котляревського— представлені перші видання п'єс, афіші, фотографії театральних колективів та окремих виконавців у п'єсах Івана Петровича. Частина експозиції — матеріали про перших виконавців головних ролей у “Наталці Полтавці” — М. С. Щепкіна (виборний Макогоненко) і К. В. Нальотової (Наталка). У двох останніх залах подано матеріали про відкриття пам'ятника І. П Котляревському . у Полтаві, видання творів письменника різними мовами, вшанування його пам'яті сучасниками. У виставочному залі експонуються роботи професійних художників і народних умільців, присвячені І. П. Котляревському.

Детальніше
Сховати
Оцінки Відгуки 5

Полтавська область, Першотравневий проспект, 18, Полтава

49.5795830 | 34.560901

Щоденно з 09:00 до 17:00

380532569750

Сайт

Локація на Google

Відгуки 5

Валентина Филоненко

12.08.2021
Музей відвідувала декілька разів.Обов'язково з усіма,хто приїздив у гості.Враження неймовірні.Цікаво,науково і в той же час доступно проводить екскурсії Валентина Іванівна.Дуже емоційно.Захоплюєшся так,що сам включаєшся в той емоційний стан,переживаєш усі моменти. Дуже вдячні всім працівникам музею.Низький уклін і найкращі побажання.
Інформація взята з google.com

Екатерина Коваленко

19.05.2020
Одного разу випадково потрапила на екскурсію. Працівниця музею так цікаво розповідала, що навіть я (НЕ любитель української літератури) була в захваті!
Інформація взята з google.com

Александр Бовкун

05.01.2020
Музей відкрито 28 вересня 1952 року у старовинному будинку, який, за переказами, належав відомому поету і драматургу В. В. Капністу. Будівля музею внесена до Списку пам’яток архітектури національного значення. Музейна колекція розміщена у семи експозиційних залах, один із яких — виставковий. Відвідувачі музею, окрім знайомства з основною експозицією, завдяки останньому мають унікальну можливість побачити творчі новинки сучасних полтавських митців. Велика кількість різноманітних матеріалів, систематизованих за тематико-хронологічним принципом, розповідає про життєвий і творчий шлях славетного полтавця, засновника нової української літератури, автора «Енеїди», п’єс «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник» Івана Котляревського. У музеї зберігаються рукописний архів поета, переданий Санкт-Петербурзькою публічною бібліотекою ім. М. Салтикова-Щедріна, його особисті речі, чисельна бібліотека прижиттєвих і пізніших видань письменника XVIII-XIX століть, твори образотворчого мистецтва. У чотирьох залах зібрані матеріали про життєвий і творчий шлях І. П. Котляревського, два наступних розповідають про вшанування пам’яті поета. Серед унікальних експонатів музею — перше прижиттєве видання поеми «Енеїда» 1798 року, а також раритетне друге видання 1808 року, цінне тим, що було в особистій бібліотеці господаря. Окремий зал присвячено історії створення і виходу в світ поеми «Енеїда». Глибоко висвітлена службова і громадська діяльність І. Котляревського на посадах наглядача Будинку виховання дітей збіднілих дворян, піклувальника Полтавських благодійних закладів, директора першого стаціонарного театру Полтави. Щорічно талановитій учнівській молоді музеєм присвоюється літературна премія імені Івана Котляревського за кращий поетично-гумористичний твір. Постійно проводяться літературно-музичні вечори, презентації нових видань, зустрічі з письменниками та науковцями.
Інформація взята з google.com

Eugen Badula

25.05.2019
Цікаво
Інформація взята з google.com

Mykola Leonovych

20.10.2016
Попри те, що садиба Івана Петровича популярніша, це прекрасний музей. Гарна, докладна експозиція, яка висвітлює головного героя та його добу. Варто брати екскурсію. Також тут відбуваються виставки полтавських художників. Нещодавно дізнався, що авторка гобелену із Котляревським, який знаходиться в музеї — Стефанія Шабатура, українська дисидентка, яка пережила два ув'язнення і заслання за творчість.
Інформація взята з google.com

Що подивитись

Церкви, костели, монастирі

Храм Віри, Надії, Любові та їх матері Софії

Першотравневий проспект, 23А, Полтава

Церкви, костели, монастирі

Свято-Успенський кафедральний собор в Полтаві

Соборний майдан, 1, Полтава

Пам'ятки будівництва і архітектури

Іванова гора

Полтава

Музеї

Музей-садиба Котляревского

Соборний майдан, 3, Полтава

Пам'ятки будівництва і архітектури

Полтавський музично-драматичний театр імені Гоголя

вулиця Соборності, 23, Полтава

Пам'ятки будівництва і архітектури

Полтавська обласна філармонія

м. Полтава, вул.Гоголя, 10

Музеї

Полтавський художній музей імені Миколи Ярошенка

вулиця Європейська, 5, Полтава

Пам'ятки будівництва і архітектури

Будинок Полтавських губернських присутніх (Міська рада)

вулиця Соборності, 36, Полтава

Природні об'єкти

Кругла площа (Корпусний сад)

вул. Соборності, 42, Полтава

Музеї

Музей Панаса Мирного

вулиця Панаса Мирного, 56, Полтава

Пам'ятки будівництва і архітектури

Сільський земельний банк (СБУ)

вул. Соборності, 39, Полтава

Церкви, костели, монастирі

Хрестовоздвиженський монастир

вулиця Паїсія Величковського, 2А, Полтава

Церкви, костели, монастирі

Могила Скліфосовського

Виборзький провулок, 10, Полтава

Церкви, костели, монастирі

Сампсоніївська церква

вулиця Шведська Могила, 32, Полтава

Природні об'єкти

Святилище древніх славян

поблизу с. Палтаєвка

Центри етнотуризму

Туристический лагерь «Сенегал»

вулиця Гоголя, 33, Полтава

Природні об'єкти

Екопарк «Ковалівка»

вул. Соснова 14, село Ковалівка,

Музеї

Етно-музей пива та самогону

с. Абазівка, вул. Білоуська 52/1

Де поїсти?

Кав'ярня

Кав'ярня "Кавун"

Стрітенська вулиця, 34, Полтава

salt-2

М'ясний ресторан

Shade café

вул. Соборності, 53/1, Полтава

Де зупинитись?

Готелі

Premier Hotel Palazzo

вулиця Гоголя, 33, Полтава

Готелі

Готель «Атмосфера»

вул. Пилипа Орлика (Паризької Комуни), 44а, Полтава

Готелі

Готель Royal

вулиця Нечуя-Левицького, 10б, Полтава

Готелі

Verholy Relax Park

с.Соснівка, вул.Соснова,1

Садиби

Ферма «Лісовий Равлик»

вул. Злагоди 7, село Терентіївка,

Садиби

Садиба сільського зеленого туризму «У Солохи»

вул. Дружби, 38, смт Диканька

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.