Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Київські мініатюри — квест для всієї родини

11.07.2021
54141

Хто хоч раз бував в Ужгороді обов’язково бачив або навіть спеціально відшукував мініатюрні скульптурки, які розкидані по місту. І звичайно ж кожен чув про вроцлавських гномів, яких встановлено вже декілька сотень і їх пошуки перетворюються на справжній марафон.

Тепер же, щоб влаштувати собі квест у пошуках маленьких симпатичних фігурок, вам не потрібно далеко їхати, адже віднині міні-скульптури з’явилися і на вулицях нашої столиці. В рамках проекту «Шукай» у Києві встановили вже двадцять чотири скульптурки, але це не межа і кількість мініатюрок поступово зростатиме. На підході чергова двадцять п’ята, встановлення якої із-за карантину довелося відкласти. Ціль даного проекту — презентувати Київ за допомогою скульптур, що мають відношення до міста або вже стали його символами.

Більшість об’єктів встановлено в центральній частині міста, тому ви з легкістю зможете здійснити пішу прогулянку і відшукати їх всі, або лише частинку, бо повний маршрут своєю протяжністю сягає більше ніж 15 км і може зайняти майже цілий день. А от до двох скульптурок без використання громадського транспорту вам не дістатися.
Але як би там не було, озброюйтесь фотокамерами та гарним настроєм, беріть із собою друзів, кохану людину, родину і звичайно ж дітей та відправляйтеся на пошуки київських мініатюр.

Малеча однозначно буде у захваті від маленьких фігурок, а ви заодно зможете розповісти своїй дитині коротеньку історію про кожний об’єкт та його роль у житті Києва. Знайти всю інформацію про скульптури та місце їх розташування можна самостійно на сайті проекту. А можна скористатися нашим маршрутом, який ми проклали саме для вас, щоб ви без перешкод змогли відшукати всі мініатюрні символи Києва. Якщо за день не справитеся, не біда, розбивайте його на частини та гарно проводьте вихідні.
Стартуємо від метро Майдан Незалежності.

Київський фонтан Слон

ТЦ GLOBUS

Відправляйтеся до торгового центру GLOBUS, адже саме там на вас чекає перша міні-скульптурка – фонтан Слон. Одразу уточнюємо вам потрібен той вхід, що знаходиться за Лядськими воротами.
Можливо не всі знають, що це був за фонтан та яке відношення мав до столиці.  А слон свого часу вважався символом відродження післявоєнного Києва, адже фонтан пережив буремні воєнні роки та навіть не постраждав. Знаходився він у нинішньому Хрещатому парку на місці арки Дружби Народів до 1970 року.
Ви бачите вже другу мініатюрку, першу було встановлено на оглядовому майданчику під аркою, але його вкрали вандали, тому новій скульптурці знайшли більш безпечне місце.

Котлета по-київськи

Вулиця Хрещатик, 15/4

На підвіконні при вході до ресторану «Chicken Kyiv», що знаходиться на розі вулиць Городецького та Заньковецької, причаїлася славнозвісна котлета по-київськи, яка вже стала справжньою візитною карткою нашого міста.

Котлета по-київськи має французьке походження, її рецепт потрапив до Києва ще у 1918 році. Наша від французької, що називалася «де-воляй», відрізнялася начинкою — туди клали вершкове масло, трохи зелені, сиру та яєчний жовток. Рецепт прижився, котлета стала символом столиці та стравою, без якої не обходився жодний офіційний захід. І запам’ятайте, що справжня котлета по-київськи подається тільки на курячій кісточці.

Київський екіпаж

Вулиця Хрещатик, 15/4

В арці при вході до Пасажу зі сторони вулиці Заньковецької на вас чекатиме скульптурка, присвячена першому автомобільному екіпажу, який працював на гасовому двигуні і проїхався київськими вулицями у 1897 році.

Скіфська пектораль

Вулиця Хрещатик, 15/4

В тій же арці, але на протилежній стіні знаходиться фігурка найвідомішої археологічної знахідки ХХ століття. Пектораль було знайдемо у 1971 році у скіфській могилі при розкопках кургану Товста Могила на Дніпропетровщині. Досі достеменно не відомо хто її створив, для кого, та що вона означає, існують лише припущення. Коштовна прикраса зберігається у музеї історичних коштовностей України, що знаходиться на території Києво-Печерської лаври.
Мініатюрку виконано в майже натуральну величину. Придивіться уважніше і ви побачите більше сотні мініатюрних фігурок тварин та скіфів кочівників, все як на оригіналі.

Київський каштан

Вулиця Хрещатик, 36

Де ж іще шукати символ Києва, як не біля входу у будівлю Київської міської державної адміністрації. Наше місто просто неможливо уявити без каштанів, не дивно, що за радянських часів саме цвіт каштану прикрашав герб столиці.

Київський грамофон

Вулиця Рогнідинська, 9

Одна з найцікавіших мініатюрок, адже вона не проста, а має невеличкий сюрприз, від якого залишаються в захваті не лише діти, а й дорослі. Який саме? А ви натисніть кнопку на грамофоні і дізнаєтеся.
Саме Київ був першим містом на території України, де почали виготовляти грамплатівки. Для цього на Шулявці у 1911 році було збудовано цілу фабрику, яка називалася «Екстрафон».

Київський лист

Вулиця Шота Руставелі, 13

На стіні київської синагоги на вас чекає чергова мініатюрка – це київський лист. Він вважається найстарішим документом, написаним на території Київської Русі  іудейською громадою і датується Х століттям. 

Київський трамвай

Спортивна площа, 1

Наступну міні-скульптурку, присвячену першому електричному трамваю, шукайте на колоні біля входу до торгового-розважального комплексу Gulliver. Саме у Києві у 1892 році вперше у Російській імперії розпочав свій рух пасажирський трамвай, його маршрут складав півтора кілометра і пролягав з Подолу до сучасної Європейської площі.

Київський балкон

Вулиця Шота Руставелі, 44

Ця скульптурка присвячена типовому київському балкону, де зазвичай ми так полюбляємо складати непотрібні речі, які чомусь шкода викинути. Такі атрибути нашого міста ще й досі можна побачити в деяких його районах.

Київські шахи

Парк Шевченка, шаховий майданчик

Не диво, що цю мініатюрку встановили саме в парку Шевченка, адже саме тут вже більше п’ятдесяти років збираються поціновувачі гри в шахи і просто неба відшліфовують свою майстерність

Золотий черевичок Сержа Лифаря

Premier Palace Hotel

«Золотий черевичок» - це найвища нагорода в сфері балету. І саме її отримав Серж Лифар, відомий балетний танцівник та хореограф, який народився у Києві. Серж дуже любив рідне місто, але з певних причин більше на батьківщину так і не повернувся. Саме тому після смерті чоловіка його дружина передала цю почесну нагороду до музею історії Києва.
А ми поки насолодимося виглядом бронзового черевичка.

Київський фонтан Термена

Вулиця Володимирська, 40/2

Бронзова мініатюрна копія фонтану Термена знаходиться біля входу до кафе «Трішки більше», як раз навпроти свого прототипу — того самого славетного фонтану, що і досі радує око у сквері поряд з Золотими воротами.
Свого часу саме фонтани вилиті на заводі Олексія Термена стали окрасою міського водогону, який забезпечував питною водою киян.

Гелікоптер Сікорського

Вулиця Ярославів Вал, 22

Тут на Ярославовому Валу знаходився родинний маєток Сікорських, саме тут маленький Ігор запускав свої перші літачки, вдивляючись в блакитне київське небо і саме тут народилася ідея створення гелікоптера.
Як він виглядав, можна зрозуміти дослідивши міні-скульптурку, яка знаходиться біля входу до Radisson Blu Hotel.

Київський велотрек

Вулиця В’ячеслава Липинського, 15

Столичний велотрек є одним з найстаріших діючих велотреків в Європі, відкрили його у 1913 році. З того часу йому довелося багато чого пережити, навіть опинитися під загрозою знищення, але він вистояв. На сьогодні велотрек, якому більше ніж сто років, приймає на своїх доріжках спортсменів.
Звісно ж він заслужив, щоб на його честь встановили міні-скульптурку. Витратьте трохи часу, сфотографуйте мініатюрку на фоні гарного муралу, та поспостерігайте за велосипедистами.

Золоті Ворота

Вулиця Ярославів Вал, 20/20а

А далі у вас буде можливість роздивитися як же виглядає головна брама стародавнього Києва в мініатюрі.

Київський комп’ютер

Вулиця Ярославів Вал, 23

Якщо ви гуляєте з дітьми, дайте їм завдання вгадати, чому присвячена наступна мініатюрка. Вийшло?
Саме так колись виглядав так званий київський комп’ютер, а точніше мала електронна обчислювальна машина МЕОМ, яку розробив у 1948 році академік Сергій Лебедєв.
Запрацювала вона у 1950 році, але малою насправді не була, бо складалася із 6 тисяч електронних ламп і займала площу 60 квадратних метрів.

Київська кава

Вулиця Велика Житомирська, 20

Здається, що в столиці кава набула популярності зовсім недавно, але насправді це не зовсім так. Адже ще в у ХІХ столітті у місті існувала фабрика, де обсмажували кавові зерна і вже звідти вони потрапляли до відомих київських кав’ярень.
Якщо ви ще й досі гуляєте нашим маршрутом, то однозначно потрібно зробити паузу і поласувати кавою, тим паче, що наша міні-скульптурка знаходиться біля входу до кав’ярні City-Zen cafe & bar.

Київська плінфа

Вулиця Дегтярна, 6

Для будівництва храмів за часів Київської Русі використовували обпалену плитоподібну цеглу, що називалася плінфа. Свого часу її було використано при зведенні Десятинної церкви та Софії Київської.
Щоб знайти цю скульптурку, потрібно спуститися на Воздвиженку нещодавно відкритими оновленими сходами, що з’єднали Пейзажну алею з урочищем Гончарі-Кожум’яки. На вулиці Дегтярній орієнтуйтеся на вежу з годинником, на стіні якої і причаїлося бронзове зображення давньоруської цегли.

Київське сухе варення

Андріївський узвіз, 2д

Якщо про київський торт знає кожен, то про ще один солодкий дореволюційний символ Києва — сухе варення, багато хто навіть і не чув. Його виникнення пов’язують з ім’ям швейцарського кондитера Балью, який супроводжував імператрицю Катерину ІІ і застряг у Києві для лікування, хоча деякі історики стверджують, що готували сухе варення ще в древньому Києві.

Якби там не було, а у кінці ХVІІІ століття у Києві величезною популярністю користувалися спеціалізовані магазини солодощів Балабухи, який став родоначальником кількох поколінь кондитерів.

Шукайте цю бронзову міні-скульптурку у дворику поряд з Музеєм однієї вулиці на вході до кафе «Druzi cafe».

Сонячний годинник

Вулиця Братська, 17-19

І ось ми на Подолі поряд з одним з найстаріших навчальних закладів – Києво-Могилянською академією. Саме на її території знаходиться найстаріший сонячний годинник. Ініціатором його появи став викладач математики – француз П’єр Брульон. А зараз ми подивимося на його мініатюрну копію, яка заховалася біля входу до Radisson Blu Hotel.  До речі, ще один сонячний годинник Брульона можна знайти над фонтаном Самсон.
А ми тим часом рушаємо на пошуки міні-скульптурки Самсона.

Самсон

Вулиця Ярославська, 58

Всі ми знаємо славнозвісний фонтан Самсон, що знаходиться на Контрактовій, він вважається найстарішим фонтаном Києва і з’явився у 1749 році. А от дерев’яна скульптура Самсона, що роздирає пащу леву, була встановлена у 1808 році. Зараз вона зберігається у художньому музеї України.
А мініатюрного героя ми з вами зможемо відшукати біля БЦ «Астарта».

Київський богатир Кирило Кожум’яка

Вулиця Електриків, 29а

Щоб дістатися до наступної скульптурки, вам доведеться перейти один з київських мостів – Гаванський та опинитися на Рибальському півострові. Саме там біля входу до фітнес-клубу «5 елемент» знаходиться мініатюрка, присвячена легендарному герою українських казок Кирилу Кожум’яці, який знищив змія і врятував київські землі.

На цьому наш піший маршрут завершується. Щоб побачити дві останні з поки що відкритих міні-скульптурок, нам доведеться скористатися метро і вирушити до станції Деміївська

Київський торт

проспект Науки, 1

Саме на одній зі стін кондитерської фабрики «Roshen», ви відшукаєте сучасний символ столиці — бронзовий київський торт.
Рецепт відомого всім торту винайшли у 1956 році на кондитерській фабриці, яка тоді мала ім’я Карла Маркса. Торт припав до смаку киянам та гостям міста, а тому і досі існує традиція — привезти зі столиці гостинець у симпатичній коробці, яку прикрашають листя каштанів. Звісно, що за шістдесят два роки рецептура солодкого смаколика зазнала деяких змін — вершковий крем замінив масляно-вершковий, а індійський кеш’ю — український фундук.

Ланцюговий міст

Вулиця Болсуновська, 13-15

І на завершення прямуйте в сторону Дніпра. Біля бізнес-центру IQ ви відшукаєте мініатюрний Ланцюговий міст, який колись стояв на місці сучасного мосту Метро. Збудували його у 1853 році і на той момент це був єдиний у світі міст, що мав шість прольотів. Підірвали його у 1920 році поляки.

Маленькі симпатичні фігурки чекають на вас, тож залишилося тільки дочекатися вихідних і можна відправлятися на пошуки міні-символів нашого улюбленого Києва.

Автор: Ольга Троханчук

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.